I have been thinking about the true price of homegrown food in terms of the hours spent. If we were to sell our homegrown produce to other growers in Hours, would this change the balance of the oil based economy? Flour has to go through several stages and the mill has to be built in the first place. Market gardeners get such a pittance for their veges from the supermarkets. It is all wrong. The value of work in the garden is underestimated. I see these Chinese market gardeners down the road from me spending all day weeding..
We have a timebank here in Otaki where the unit is Hours and I have been thinking how we use this unit to trade homegrown goods and things like gathered leaves. The latter isn't hard, spend an hour gathering leaves and charge an hour for them. Spend an hour collecting manure and charge an hour for it.
The hour is such a robust unit. It doesn't inflate. It stays the same. Since everyone keeps getting another 24 hours each day, there is an abundance of hours available.
Do we undervalue our homegrown produce? Anyone care to do an estimate?
You need to be a member of ooooby3 to add comments!
Replies
sorry I don't have time to look into the estimate but society definately undervalues the value of homegrown produce & I am interested to see how we could estimate the amount of time spent
Kate
I think the starting point would have to be well defined - eg. home grown/organic/urban/without the use of 'machinery'... what do we value in our home grown produce? Why do we do it? Would anyone buy beans at $20 per kilo? Does it matter? Are we imagining a world without industrial agriculture where we are all forced to recognise the true value of our food? Are we just theorising among ourselves as home growers that do it for the joy of it?
Totally over-analysed I know, but these are the things that spring to mind when we start discussing things like this (I spend a lot of of time thinking about this sort of stuff already :P ).
But then how do you value the freshness of your own stuff verse brought veggies